Az Orosz Harcművészeti Irányzat.
Három fő irányvonal:
- Sport (Sambo). Eredetileg a Kodokan Judo-ból eredő, de lényegében már Orosz harcművészet. Mint olyan, a Dinamo Moskva berkein belül elterjedt. Egyrészt mint fegyvertelen közelharc, és később mint versenysport.
- Hadsereg: Az egykori Vörös Hadsereg közelharc kiképzési programja a Sambo-ra épült. Boevoe Sambo, azaz Harci Sambo. Semmi köze a sporthoz, egyértelműen a katona harctéri hatékonyságához lett igazítva.Egy része a Systema-ban is fellelhető, az egymásra hatás miatt.
- Különleges Műveletű Egységek: Specnaz. A Systema mint olyan, képzési tematika, módszer a Specnaz berkein belül fejlődött ki.Alapul véve a Kozák hagyományokat, egyéb harci tapasztalatokat. A Systema komplett túlélés, személyes megóvás, mely jóval túlmutat a közvetlen kézitusán. Úgy is megfogalmazható, mint taktikai közelharc rendszer.
A Systema-t tagadták, és nem volt nyilvános. Úgy, ahogy a Specnaz sem! De ettől még létezett, és ma is ugyanúgy a Specnaz alappilére.
A Specnaz harcoló alakulatai, ügynökei, valamint az egykori KGB titkosügynökei tanulták, tanulják.
- Rendőrség: A rendőrség különleges egységei egyaránt besorolhatóak a Specnaz alá. Alfa, Vityaz, Vympel, Omon...stb. Olyan esetekben vetik be őket, ahol a hagyományos rendőri erők nemfelelnek meg. Akárcsak a Nyugaton ismert SWAT egységek. A közelharc mindennapi, mivel fizikai kontaktusba kerülnek a célszeméllyel elfogás esetén.
- Civil: Az embereknek szükségük van egy olyan módszerre, amivel megvédhetik magukat, családjukat, vagyonukat, valamint túlélhetnek egy erőszakos incidenst. Nem a küzdősportokra gondolok, hanem valós, reális körülményre, ahol gyakran az élet forog kockán! A Systema alkalmas az önvédelemre, mivel reális közelharc, pusztán a közeg más, ahol használatra kerül. Itt nincs sportszerűség, vagy menetek, nem tudunk előre semmit sem, a környezet is bármi lehet. Egyetlen szabály létezik, mégpedig a túlélés!Az önvédelmi technikáknak nincs helyük, nem is léteznek! A harcművészet fegyver! Akárcsak a pisztoly, a puska, vagy a kés. Fegyver!! Ezért nem lehet önvédelem, csak a fegyver felhasználása önvédelmi jelleggel. Az önvédelem lényege, hogy túléljünk egy erőszakos konfliktust bármi áron! Egyet tartsunk mindig szem előtt aki ránk támad az bántani akar, sérülést okozni, félelmet kelteni, megölni....és itt incs helye a fair play-nak, könyörületnek. A támadónk elhatározta mit fog tenni, mit akar csinálni! Vagy hagyjuk, vagy nem!
Katona: A katona parancsot hajt végre, megsemmisítve az ellenséget. Nincsenek korlátok, az erőszak mint olyan helyénvaló. Cél, hogy a feladatát teljesítse.
Rendőr: Hasonló a katonai síkhoz, pusztán jogi, törvények betartásával végzi feladatát. Elfogja a gyanúsítottat, ide tartozik a Büntetés Végrehajtás is.
Mi a Systema?
A kérdés nem egyszerű, de nem is bonyolult. Elvekre épülő, elfogadás alapú közelharc rendszer. Az elvek, melyek alátámasztják magukat a fizikai mozdulatokat. Ha nem érjük az elveket, akkor nem tudjuk alkalmazni a mozdulatokat, nem fognak működni.
A Systema kulcsa az ember mindennapi mozdulatai, ahogy mozog a testünk egy-egy tevékenység által. A testünk komplex egységet alkot, minden mozgásunk a természet törvényeinek megfelelő. Fizikai, anatómiai törvényeknek. Hogyan működik a test, mi, miért van, egy-egy mozgás hogyan alakul ki. Ha ismerjük a saját testünket, testünk mozgását, szerkezetét, akkor ugyanígy ismerjük a másik embert is, mivel ugyanúgy épül fel, ahogy mi magunk. Ezek az elvek, melyek a test mozgásával vannak összhangban.
Egy-egy cselekvést az elgondolásunk, akaratunk irányít. Gondolatokat társítunk a fizikai mozgáshoz. A Systema által megtanuljuk ezeket a napi rutin cselekvéseket felhasználni a harcban tudatosan!! Széleskörűvé tesszük a látásmódunkat, tudjuk mi, és hogyan működik. Egy-egy mozdulatot többféle képppen is fel tudunk haszálni, így a Systema általánosít, azaz nem köt fix mozgást egy-egy helyzethez. Nem kell megtanulni kötött mozdulatokat, majd azokat értelmezni. Nincs jó, meg rossz technika, mivel mindig alkalmazkodunk az adott helyzethez, pillanathoz.Nem kell különleges fizikai képesség egy mozdulat végrehajtásához. Ez nem jelenti azt, hogy nem kell gyakorolni. De igen, és minél többet, hogy egyre jobban ismerjük meg magunkat, szélesebb látókörünk legyen, és fizikai, mentális kondíciónk növekedjen.
Systema 7-es: A 7 alapelv.
Systema 3-as: A Systema felhasználása a harcban, a 7 alapelvre támaszkodva.
A Systema a harcban az akció-akció: 1-1 elvét követi. Azaz egy szituációra nem reagálunk, hanem magunk javára fordítva azt, azonnal akcióba lendülünk.
Egy akcióra a reakció sok időt vesz igénybe, és az előre betanult mozdulatok gyakran csődöt mondanak. Ha viszon általánosítunk, akkor a reakciónk, akcióvá válik! Nem kell betanulni semmit, csak megérteni! Ha megértjük, akkor tudjuk alkalmazni.
Technika: Nincs fix technika, gyakorlatilag az egész testünk fegyverként funkciónál. A technika mindig az, ami akkor, és ott szükséges.
Úgyanúgy ütünk, rúgunk, dobunk, feszítünk, vagy fojtunk, de mindez egy adott cselekvés, adott felhasználása.
- Koordináció.
- Elemzés, megértés.
- Alkalmazás.
A hatékonyság: Egy technika, vagy mozdulat hatásossága. Ha csak a technikai megvaósításra törekszünk, akkor nem lesz hatékony, ha viszont az elvekre támaszkodunk, akkor bármilyen körülmény között hatékony.
- Mozgás / Kontroll.
- Fájdalom.
- Sérülés.
- Sokk.
A Systema gyors, dinamikus, praktikus. Az a technika, ami akkor, ott szükséges.
A Systema filozófiája.
Egy harcost (erős test, erős lélek, küzdeni tudás, akarás) jellemzi. A testünk rugalmas, és feszültségmentes, lelkünk nyugodt, mentes minden zavaró tényezőtől (harag, félelem, düh...stb). A küzdelem a gyors, pontos, erős, és kreatív mozgást jelenti. Helyzetfelismerés, és annak megfelelő gyors döntés, kivitelezés. A Systema másik jelentése ismerd meg önmagad. Legyünk tisztában saját képességeinkkel (fizikai, mentális), azokat fejlesszük, csiszoljuk (Poznai Sebia). Nem az ellenség legyőzése a legfontosabb, hanem önmagunk feletti uralom elérése. Csak így tudunk helytállni egy harci, vagy veszély helyzet esetén.
A Systema hagyományosan az ortodox keresztény hitben gyökeredzik. Mit is tanít mindez? Bármi, ami történi velünk, az jó, vagy rossz, és egy végső céllal történik minden. Meg kell önmagunkat értenünk, hogy mindezt megértsük. Tetteink, gondolataink valós énünket mutatják meg. A harcművészet, a harc soha nem a puszítás eszköze, hanem a védelem, az élet megóvásának módja. Néha szükséges elpusztítani egy életet, hogy megmentsünk sok-sok másikat. A cél soha nem lehet öncélú (versengés, agresszió, erőszak, gonosz cél), hanem nemes, és alázatos, tiszteletteljes.
A célunkat mi magunk tűzzük ki, és nekünk kell eldönteni milyen úton járunk (jó, vagy rossz).
A harcosnak magát, és mást kell mentenie, és így elfogadható, a gonosz elpusztítása, megállítása. Soha sem szabad kárt, felesleges sérülést okoznunk. Rá kell ébreszteni az ellenfelet az erőszak hiábavalóságára.
Csak akkor vagyunk erre képesek, ha értjük önmagunkat, és a világot, amelyben élünk. A Systema maga az élet, az életünk!
Mihály arkangyal Istentől kardot kapott, hogy legyőzze a gonoszt. Ő a mennyei seregek hadvezére, a feladata, hogy szembe szálljon a gonosszal, óvja, és védje Isten gyermekeit, a béke, és szeretet érdekében.
A Systema, mint ortodox (Igaz Hit) harci művészet szimbolizálja Mihály arkangyal feladatát a gonosz elleni küzdelemben.
Nem kell vallásosnak lennünk, ahhoz, hogy megértsük önmagunkat! Éljük életünket, alázattal, békében, és szeretetben. Tiszteljük embertársainkat, környezetünket, az életet magát!
Ne feledjük, hogy soha nem valakivel, hanem valamiért harcolunk!
Az emberi test, mint fegyver.
Az emberi test nagyon sokoldalú, rengeteg funkciót képes ellátni. Akár fegyverként is megállja a helyét. Mint olyan rednkívül sebezhető, de ugyanakkor kemény, és szívós. A több évezredes harcok során nagyon sok mozdulat, módszer "technika" fejlődött ki, melyek egyetlen céllal jöttek létre, a szembenálló ellenség megsebzése, legyőzése, elpusztítása. Az ember eszközöket használt, olyanokat, amivel egy másik ember halálát okozhatták. Ezek a fegyverek, botok, lándzsák, kardok, kések, íjak, majd a lőfegyverek. Minél szakszerűbben oltsuk ki a másik életét. De a fegyverek másik rendeltetése a védelem, a mi életünk megóvása. Ez pedig a harcoson múlt teljes egészében, saját motivációján.
A test önmagában alkalmas a védekezésre, és pusztító támadások kivitelezésére. Régen a fizikai erő dominált, aki erősebb, az győzött. Majd kialakultak olyan mozdulatok, amivel erősebb, nagyobb ellenség felett is győzelmet arathattunk. Megismerve a test gyenge pontjait, a mozdulatokat, amivel ezeket támadtuk. De csak akkor fegyver a test, ha annak használjuk. Ide elengedhetetlen a testünk megfelelő ismerete, és funkcionálása. Kezek, lábak, ütések, csapások, rúgások, birkózás, feszítések, kulcsok...stb, egytől-egyig a másik elpusztítását szolgálták.
Győzni, vagy veszíteni (meghalni). A valódi harc során nem volt lehetőség a mérlegelésre, nem léteztek szabályok, véres, kegyetlen küzdelelemben a képzettebb győzött! Mindegy, hogy melyik oldalon álltunk, a cél ugyanaz volt.
A fegyver szerepe más a civil életben, és más a háborúban. A civilek önvédelemre használják a tudásukat, míg egy katona a feladata megoldására. Végeredményben egy, és ugyanaz. Mi, és az ellenség, élet, vagy halál! Csupán a megközelítés más! Ezt mindig tartsuk szem előtt! Így soha nem érhet meglepetés, és teljes valónkkal a túlélésre koncentrálhatunk, és ne vesztesként (halott) maradjunk ott. Hogy mire, mit használunk, és hogyan! Na ez teljes egészében rajtunk múlik. Minél jobban megtanuljuk a halált okozó módszereket, annál inkább ráébredünk, hogy minden erőszak hiábavaló, és semmit sem old meg
Éljünk túl, és ne visszaéljünk, ne öljünk, ha nem kell ölnünk!
A Systema titka az, hogy a mindennapi mozdulatainkat tudatosítjuk, használjuk akaratlagosan a harc során. Ezért nincs fix forma, vagy előírt küzdelmi sorozat. Az alapelvek, melyek működnek, és a mozdulatok ennek megfelelően történnek. Nincs jó, vagy rossz technika, minden jó valamilyen módon. Mindez csak rajtunk múlik. A technika soha nem öncélú, hanem a helyzet függvénye.
- Megtanuljuk kezelni a félelmet, stresszt, konfliktust.
- Nyugodtak, megfontoltak leszünk.
- Növeli fizikai, mentális erőnket, kitartásunkat.
- Megismerjük testünket, a fizikai, mechanikai, anatómiai szabályokat, törvényeket.
- Megtanulunk túlélni, életben maradni, óvjuk magunk, szeretteink biztonságát.
-
-